O nas

Koło Łowieckie „Jarząbek” zostało założone w 1952 roku. Obecnie Koło liczy ok. 50 członków oraz 5 rezydentów, przez co jesteśmy jednym z największych kół w okręgu krakowskim. Szkolimy również przyszłych myśliwych – każdego roku staż odbywają u nas adepci polskiego łowiectwa.

Od przeszło 70 lat dzierżawimy dwa obwody łowieckie – obwód 45, położony pomiędzy Kocmyrzowem a Słomnikami, oraz obwód 80, którego serce stanowią miejscowości Kornatka i Brzezowa, położone na południowym brzegu Jeziora Dobczyckiego. Zróżnicowanie rzeźby terenu, lesistości i rolnictwa pomiędzy obwodami sprawia, że mamy możliwość gospodarowania populacjami zarówno drobnej, jak i grubej zwierzyny. Aby ograniczyć szkody łowieckie uprawiamy 3 ha poletek żerowych z kukurydzą, która jest chętnie wybierana przez dziki. Rolnikom, u których występuje najwięcej szkód, udostępniamy pastuchy elektryczne. Znaczna część ambon powstaje w pobliżu upraw najchętniej odwiedzanych przez dziki. W obydwu obwodach budujemy lizawki i paśniki dla zwierzyny grubej oraz podsypy dla zwierzyny drobnej. Dokarmianie jest prowadzone intensywnie w czasie gdy zalega gruba warstwa pokrywy śniegowej.

Zajmujemy się nie tylko polowaniem, ale szeroko pojmowaną gospodarką łowiecką. Współpracujemy z Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii w Krakowie i Myślenicach w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF. We współpracy z zarządcami dróg wyznaczamy miejsca, gdzie występują szlaki migracyjne zwierząt, a co za tym idzie kolizje zwierząt dzikich z pojazdami zdarzają się częściej. W miejscowościach Kornatka i Brzezowa bierzemy udział w organizacji dożynek parafialnych. Współpracujemy także z miejscowymi szkołami, gdzie organizujemy konkursy i spotkania o tematyce przyrodniczej.